Naslovna O Nama Srednja škola
Srednja škola Štampa

Nastava u našoj srednjoj školi se organizuje za učenike sa teškoćama u razvoju. Oni  se u nju upisuju nakon završene osnovne škole, a na osnovu mišljenja interresorne komisije. Svi programi srednjeg stručnog obrazovanja su sačinjeni na osnovu izmenjenih nastavnih planova i programa.

U školu se upisuju deca iz čitavog Zapadnobačkog okruga (opštine Odžaci, Apatin, Kula i Sombor), kao i ona sa šire teritorije, zbog jedinstvene mogućnosti smeštaja učenika u dom škole. U domu su im obezbeđeni smeštaj, ishrana i celodnevni vaspitno–obrazovni rad.

Stručno osposobljavanje za rad (tzv. pripremni razred) traje godinu dana, u skladu sa propisanim programom. Nakon toga učenici mogu završiti školovanje ili nastaviti svoje obrazovanje za rad, odnosno srednje obrazovanje.

Područja rada u okviru kojih se učenici obrazuju u našoj školi:

• poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane
  • mašinstvo i obrada metala
  • trgovina, ugostiteljstvo i turizam

Obrazovni profili:                                                                     Trajanje obrazovanja:

• cvećar-vrtlar                                                                             1+2 godine
  • servir                                                                                      1+2 godine
  • bravar                                                                                     1+3 godine

Učenici mogu steći:

• uverenje o jednogodišnjoj osposobljenosti za rad
  • diplomu o stečenom zvanju drugog stepena stručnosti
  • diplomu o stečenom zvanju trećeg stepena stručnosti

Rad sa učenicima u srednjoj školi karakteriše:

• defektološka procena individualnih sposobnosti učenika,
  • primena mera individualizacije i IOP-a po potrebi,
  • primena specifičnih metoda, oblika i sredstava rada u cilju razvijanja postojećih sposobnosti učenika,
  • praćenje napredovanja učenika,
  • specifičan proces profesionalne orijentacije koji sprovodi tim stručnjaka.

Radi razvijanja sklonosti učenika, njihove kreativnosti, socijalizacije, praktične primene naučenog i afirmacije ličnosti, pruža im se mogućnost uključivanja u raznovrsne vannastavne aktivnosti i sekcije. Pored toga, u školi uspešno funkcioniše i učenička zadruga “Pčelica”.

Učenicima su na raspolaganju pored učionica i radionice, savremeno opremljene medijateke, staklenik, plastenik, bašta škole, kuhinja sa trpezarijom… Praksa se odvija i u drugim organizacijama i preduzećima. Škola je dobro opremljena asistivnom tehnologijom i prilagođena osobama sa smetnjama u razvoju.

Veličina odeljenja u školi (manji broj učenika) omogućava kvalitetan rad i vreme  posvećeno svakom detetu ponaosob. Sa učenicima rade stručnjaci različitih profila: defektolozi, profesori i inženjeri koji su defektološki obučeni.

6.jpg5.jpg4.jpg3.jpg2.jpg1.jpg